Google’da ilk sayfa cazibesi..

WordPress sitesinden adres alıp, yazı yazmaya başladığımdan beri 2 hafta oldu ve sitem sadece 6 kez görüntülendi. Toplam yazdığım makale sayısı 4 ve görüntülenme sayısı 6! Halbuki, güzel makaleler yazarsam mutlaka birileri bulur ve okur diye düşünmüştüm. Maalesef internette milyonlarca site arasından benim sitemin bulunup okunmasını hiçbir PR çalışması yapmadan umut etmek aşırı iyimserlikmiş. Kendi sitemdeki makale adlarını Google’da arattığımda makaleleri ben bile bulamıyorum, başka insanlar nasıl bulacak!! Bu işte bir yanlışlık olmalı:)

Esasında, yazdıklarım insanlar tarafından okunmuyorsa, yazıp paylaşmanın da bir anlamı yok değil mi?

Google araması yapan kişilerin % 10’dan daha azı 2. Sayfa sonuçlarını kullanıyor!!!

 

Konuyla ilgili araştırma yaptığımda, sitede yazdığım makalelerin başkaları tarafından bulunup okunması işinin öyle kolay olmadığını anladım. Yazdığım konularla ilgili alakalı ve alakasız 1000’lerce başka site var. Google sadece kelime bazlı arama yaptığından, hepsini kendi algoritmasında bir sıralamaya tutuyor ve kendi algoritmasına göre en yakın arama sonucunu en üstte gösteriyor. Yani Google’ın istediği gibi içerik oluşturmak gerekli. Arama motorları’na uygun olarak içerik oluşturulması işlerine kısa SEO (Search Engine Optimisation) deniyor. Gördüğüm kadarıyla SEO hizmeti sunan firmalar bile bulunuyor. SEO araçları bu işin bir parçası aynı zamanda. Öte yandan, Google bu algoritmayı periyodik olarak değiştiriyor ve algoritmasını kimse bilmiyor.

Arama motoru optimizasyonu kolay değil

Nasıl ayakkabı bağlanır

Google’da 1. Sırada çıkan site, arama yapanların % 33’ü tarafından ziyaret ediliyor!!!

Google’da sadece bu işle ilgili binlerce mühendis, matematikçi vb. profesyoneller olduğuna göre reverse engineering yaparak algoritmayı çözmek kolay değil. Ama gene de Google’da nasıl üst sıralara çıkılabilir diye bir analiz yaptım ve madde madde aşağıda açıkladım:

  1. Arama motorlarına sitenizi kaydettirin

Arama motorları web sitelerini “robot” olarak adlandırılan yazılımlar aracılığıyla takip eder. Bu robotlar arama terimlerini içeren web sitelerini depolamak üzere indeksleme yaparlar. Bu sebeple web sitenizin Google indeks deposunda kayıtlı olduğuna emin olmalısınız. Sitenizin Google’da indekslendiğini teyit etmek için “site:www.sitenizinadı.com.tr” olarak Google’da aratmanız yeterli. Çıkan sonuçlarda siteniz varsa, Google sizin sitenizi kaydettmiş ve arama sonuçlarını dahil etmiş demektir. Siteniz Google’da kayıtlı değilse bir an önce indeks dizinine kayıt ettirin.

  1. Doğru kelime kullanımı

Yazı içeriğinde aranan kelime ya da cümlenin sıkça kullanılması size bir avantaj sağlayacaktır. Google, arama neticesinde müşterisinin yanlış sitelere gitmesini istemez. Örneğin “ayakkabı” ile ilgili arama yapan bir kişiye,” tavşan”la ilgili siteler gösterilirse o kişi bir daha Google kullanmaz, Yandex kullanır. Bu sebeple, hedef okuyucu kitlesi önceden belirlenip, neleri Google’da aratacakları önceden tahmin edilmeli ve arama terimlerine yazı içeriğinde uygun şekilde aşırı olmadan yer verilmesi gerekir.

  1. Kapsamlı yazı içeriği

Google’dan arama yapıldığında ilk çıkan sonuçlar genelde konuyla ilgili en kapsamlı yazılar oluyor. Google uzun içerikteki, kapsamlı yazıları seviyor.

  1. Siteye gelen ziyaretçilerin kalış süresi

Ben ne kadar bu aşamaya gelmemiş olsam da, site ziyaretçileri uzun süre kalıyorsa, siteyi beğendiklerini gösteriyor. Bu da Google’da yapılan arama sonucunda Google’ın müşterisine doğru sonucu getirdiğini gösteriyor. Bir başka deyişle, sitenize gelen ziyaretçileri, görsellikle olsun, içerikle olsun orada tutmasını bileceksiniz.

  1. Siteye başka güvenilir sitelerden verilen link sayısı

Sitenize başka siteler link aracılığıyla ziyaretçi gönderiyorsa, sizin güvenilir bir site olduğunuz anlamına gelir. Gerçek hayatta da böyle değil mi? Örneğin iş başvurusunda iş görüşmesine referanslı olarak gittiğinizde, olumlu izlenim bırakma olasılığınız yüksek olacaktır. Dışarıdan sitenize link verilmesi, sitenizin referansının güçlü olduğunu gösterir ve Google bunu ödüllendiriyor. Tabii link veren sitelerin kendisi de önemli. Örneğin Orhan Pamuk kendi sitesinden sizin bir yazınıza link vermiş olsa, Orhan Pamuk’un kendi sitesi dışında, Google aramalarında da yazınızın üst sıralarda yer alma olasılığı yüksek olacaktır.

Örnek:

Orhan Pamuk–>Sizin siteniz (En iyisi)

Orhan Pamuk–>Diğer Site–>Sizin Siteniz (Orta derecede iyi)

Link vermeyi kolaylaştıran SEO araçları kullanılabilir.

  1. Sitenizden başka güvenilir sitelere verilen link sayısı

Bir siteden başka güvenilir sitelere verilen link’ler, site içeriğinin de güvenilir olduğunu gösterir. Örneğin Türkiye’de son 10 yıldaki enflasyon oranlarını gösteren bir tablo yaptınız ve link olarak da devlet kurumu olan TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu) sitesine link verdiniz. Devlet kurumları Google nezdinde güvenilir olduğundan ve yanlış bilgi yayınlamayacağından, sizin de yanlış bilgi vermediğiniz anlamına gelir.

  1. Siteyi güncellemek

Google robot’ları sitenizi periyodik olarak ziyaret eder ve yeni içerik varmı diye kontrol eder. Periyodik olarak sitenizi güncellemezseniz, robot’lar da periyodik olarak gelmez ve yeni içerik eklediğinizde Google tarafından yazının indekslenmesi aylar boyunca gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple, sitenizi sık sık güncellemek önemlidir.

  1. Sabırlı Olun

Tüm çalışmanıza karşın, hala üst sıralara çıkmamış olabilirsiniz. Ana prensiplere bağlı kalarak, link vermeye, aranan kelimeleri içerikte kullanmaya, sitenizi güncellemeye devam edin. Çalışmalarınızın sonucunda oluşacak siteyi arama motorlarının tanıması zaman alabileceğinden sabırlı olun. Bakarsınız bir gün Googleda ilk sayfaya çıkarsınız!

Reklamlar

Google’da ilk sayfa cazibesi..” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s