5 YIL VADEDE BORSA YATIRIM ARACI OLARAK NE KADAR KAZANDIRIR?

Borsa yatırım amaçlı düşünüldüğünde en iyi yatırım aracı değilse de uzun vadede karlı olabilir mi? Uzun vadede borsa yatırımı konusu uzun süredir kafama takılan bir konuydu. Hisse senetlerinin son 5 yıldaki getirilerini hesaplamak için aşağıdaki tabloda bir simülasyon yaptım..

İMKB-30 hissesine bir yıl sonunda (31.12) girseydim, 5 yıl sonra param kaç katına çıkacaktı, onu hesapladım. Örneğin, 31.12.2001 tarihinde 100 TL’lik Akbank hissesi alsaydım, 31.12.2006 tarihinde param 100*5,79=579 TL olacaktı.

Vade uzun olunca enflasyonu da göz önünde bulundurmak gerekli. En alttaki satırda ilgili 5 yıllık dönem için enflasyon oranı yer alıyor. Bir başka deyişle, paramı enflasyon oranı kadar getirisi olan bir menkule yatırsaydım, paramın kaç katına çıkacağı gösteriliyor.

Tabloda 5 yıl içinde getirisi enflasyon oranının altında kalan dönem ve hisseleri kırmızı ile gösterdim.

belge4

Görülebileceği üzere, bazı hisselerden ne zaman alım yaparsanız yapın çoğunlukla reel olarak kaybetmişsiniz. Örneğin, Doğan Holding, Turkcell ve Yapı Kredi Bankası. En sağdaki sütunda hisselerin 5 yıllık getirilerinin ortalaması var. Ortalama olarak DOHOL dışında hepsi, enflasyonun üzerinde getirmekle birlikte, ne zaman alış yaptığınız önemli.

İMKB-30 hisseleri borsada risksiz görülen kağıtlardan olmakla birlikte, borsanın ana trendi getiri için en belirleyici faktör. Bazı hisselere ters zamanda giriş yaparsanız 5 yıl vadede bile zarar edebilirsiniz. Yukarıdaki kırmızı’lar zarar eden hisselerin çokluğunu gösteriyor. Tüpraş ve Otokar ise, ne zaman alış yaparsanız yapın reel olarak kazandıran hisseler.

Kısacası, 5 yıl vadeli olarak borsaya girecekseniz, zarar etme olasılığınız yüksek, öte yandan Tüpraş ve Otokar gibi hisseleri yakalayabilirseniz, karlı da çıkabilirsiniz. Tabi Tüpraş ve Otokar’ın aynı geçmişteki getiri oranını gelecekte de sağlayacağının garantisi yok. Yatırım için borsa uzun vadede idealmi?

Benim kararım en iyi yatırım aracı olmaması nedeniyle bir süre daha borsadan uzak kalmak şeklinde. Borsada yatırımı bir süre daha izleyeceğim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s